FILMMAT

Skábmagovat 2022 online-festivála prográmma 

15 filbmačájáhusa, 54 filmma, 10 beaivvi.

Sámi álbmotbeaivvi gudnin, mii fállat -30% vuoládusa

Olles online-prográmmagirjjáža sáhtát luđet dáppe!

Sisttisdoallá filbmagovvádusaid

 

PROGRÁMMA

RAHPANDOALU

Live Stream 27.1. Diibmu 18:00

Festivála álgá!
Prográmma bihtážat, 
sámemusihkka ja

lágideaddjiid dearvvuođat.

Geahča video nuvttá DÁPPE

SKÁBMA TALK

Live Streama 28.1. diibmu 18-20

Fáddán searvvuslašvuohta

Ságastallit
– Sunna Nousuniemi
– Suvi West
– Heidi Eriksen
– Tiina Sanila-Aikio
Jođiheddjin Áslat Holmber ja Anne Kirste Aikio.

Geahča video nuvttá DÁPPE.
 

JASKES DOARRU – 74′ – Fin, Swe, Nor

Eatnameamet – Hiljainen taistelumme – 74′

 

RECIPROCITY – VEAHKKÁLASVUOHTA – 50′ – Fin, Swe, No

Diiyeghannaii Taii Tr’eedaa  – We Will Walk the Trail of Our Ancestors –  06′

ᎤᏕᏲᏅ –  What They’ve Been Taught – 08′

Sūkūjula Tei – Stories of My Mother – 07′

Weckuwapasihtit – Those Yet to Come – 12′

Weckuwapok – The Approaching Dawn  – 09′

Ma’s House – 08′ 

 
DAVVIN MATTÁS – 78′ – Global

awa iskwêw kâ-âpihkêw – The Sash Maker – 08′

The Boys – 09’

Kii Nche Ndutsa – 13’

Premonition: On the Eve of Signing Treaty 6 – 04′

Nasa Yuwe, La Lengua Madre – Nasa Yuwe, The Mother Tongue – 07’

L’innu du futur – 06’

Ixch’umil – 13′

Métamorphoses – 18´ 

 

***

 

SPEAJALGOVAT – 105′ – Can

Hiama – 13′

Portraits from a Fire – 92′

 

LUOHPAN – 76′ – Global

One By One – 04’

Night Ride – 10′

Words Fail – 07′

HAKA Haha – 07’

Namid – 05′

Kahurangi – 15′

Jadai: The Broome Brawler – 12′

The Old Man Next Door – 15’ – K18

 

***

 

VÁSSÁNÁIGGI LUOTTAT – 63′ – Norway

Muäna leäʼp čieʼpp  – 03′

Šaamšiǩ – Oldemors lue  / Máttaráhkku gahppir / Great Grandmothers hat – 60’

 

JASKES ÁBI MUITTUT – 64′ -Global

Mo’ui Faingata’a – Brutal Lives – 64’ 

 
BIEBMU IEŽAMET EAVTTUIGUIN – 93′ – Global

Food for the Rest of Us – 93’ – Ahkeamearri lea 12

 

ČAVDDASMUVVAN – 106′ – Fin

Svonni vs. Skatteverk / Swedish Tax Agency – 05’

Run Woman Run  –  101′ – Ahkeamearri lea 18

 

***

 

SÁMI JIELLA – 52′ – Global

Mánnu – Moon – 05´

Háldi – 05′

Goeksegh – Revontulet – 07′

Boso mu ruovttoluotta – Puhalla minut henkiin – 24’

Deattán – 08’

Mun lean čeahppi dánsut  – 03′

 

ÁRTKALAŠ ÁRVÁDUSAT – 80′ – Global

Akornatsinniittut – Kiinappalik / Among Us – The Masked Man  –  80′ –  Ahkeamearri lea 7

 

GÁIDDUSOKTAVUOHTA  – 101′ – Fin 

Home – 20′

Solo el mar nos separa – Only the Ocean Between Us – 81′

 

***

 

LAHKONEAMIT – 66′ – Fin, Swe, Nor

Sild – 05′

Ajornavianngilatit (You’ll Be Okay) – 12′

Angakusajaujuq – The Shaman’s Apprentice – 20′ 

Pili Ka Mo’o (Reciprocity-sarjasta) – 14′   

Sina and Tuna – 15’ – Ahkeamearri lea 16

SÁMI JIENAT – 50′ – Global 

Billy Survived But He  Was a Dazed Wanderer – 06′

Miessemánnu – A Calf Born in Winter – 07′

Koftepolitiet – Indigenous Police – 12′

Vehádat vehádaga  – Vähemmistö vähemmistön sisällä- 10’ 

Living As a Human Being at the End of the World – 05′

Baddjelánda – 07′

Dološ niegut- Ancient Dreams – 03′

 

BEARAŠOKTAVUOĐAT – 112′ – Fin 

Daddy’s Girl – 13′ 

Cousins – 98′ – K12

ONLINE

15 filbmačájáhusa, 54 filmma, 10 beaivvi.

Geahča goas fal dutnje buoremusat heive.

 

Online-festivála vuođđun doaibmá Vimeo.

 

LIVE-DÁHPÁHUSAT

Duorastat 27.1. dii 18-19 Rahpan
Bearjadat 28.1. dii 18-20 Skábma Talk 
ságastallandilálašvuohta fáddán searvvušlašvuohta

 

Geahča video nuvttá DÁPPE

Gáiddusoktavuođa vehkiin juohkehaš servoša lahttu sáhttá návddašit kultuvrras ja oassálastit ságastallamiidda.

DÁHPÁHUSAT

Eamiálbmot filmmat leat festivála fokus, muhto daid lassin prográmmas lea maiddái live-musihkka, ságastallamat, bargobájit ja dáiddainstallašuvnnat.

MÁNÁT & NUORAT

Skábmagovat lágida festivála oktavuođas lagas guovlluid mánáide ja nuoraide filbmačájáhusaid ja bargobájiid, mat čalmmustahttet sámi kultuvrra ja addet vejolašvuođa oahpásmuvvat filbmasuorgái.

Mii leat čielgadeamen vejolašvuođaid lágidit doaluid maŋŋelut áigemearis. Mii almmuhit áššis maŋŋelaš.